2018. november 28., szerda

Hogyan készítsünk adventi koszorút otthon?

Itt az idő, most még be lehene begyűjteni a  hozzávalókat, bár  ez az esős idő, be kell látnom, nem  a legkedvezőbb az idén  a kirándulással egybekötött koszorú kellékek begyűjtéséshez!   Van még néhány napunk  hogy az  adventi koszorút és ajtó díszt elkészítsük. Igen szándékosan írtam elkészítést mert úgy gondolom az ünnepi készülődés fontos része ez is, ha csajk tehetjük ne kész koszorút vegyünk, inkább csináljuk magunk. Persze én is tisztában vagyok azzal, hogy ha készen vesszük   a virágárusnál akár kis szerencsével  kifoghatunk remekműveket, csodás alkotásokat is, amit  nem biztos, hogy saját kezűleg sikerülne elkészítenünk, hacsak nem vagyunk  mesterek virágkötészetből.



Mégis inkább legyen sutább ( bocsánat a kifejezésért, egyedi kicsit  "rusztikus " ) az alkotásunk. Ez idő alatt is ráhangolódunk az ünnepre s mikor  meggyújtjuk a gyertyákat  vagy csak ránézünk a koszorúnkra  jóleső érzéssel telt majd el   a  munkánk látványa.

Mi már évek óta  azonos protokoll szerint járunk el.   Közösen  az egész család  (volt év mikor  a  közeli rokon gyerekeket is bevontuk a gyűjtésbe), kivonulunk az erdőbe  a városban található hegyre, a közeli folyó partjára. Ahol mindig találunk  lehullott fenyőágat, (faágat sosem törünk le!) tobozt, és  terméseket. Szeretem   borostyánt is és mohát is gyűjtünk gyakran. A kertből kiegészítjük csipkebogyó ágával és jöhet a kreatív alkotó munka.

A koszorú készítést évtizedek óta  magamra vállaltam ,sőt ,szoktam a  közeli barátoknak is segíteni a koszorú  készítésben és  anno a munkahelyi  dekoráció egy részét is én magam készítettem. Szívesen csinálom  legyen ennyi elég .

Még budapesti lakásomhoz közeli  a kedvenc virágárus nénim mutatta meg, hogy kell  a gyertyákat a koszorú alaphoz illeszteni. Kis mécsest használok a melegítéshez, laposfogóval fogom meg  a méretre vágott vastagabb  drótot, aminek az egyik végét melegítem majd,azután a gyertyába szúrom forrón és  várom míg megköt.
Ugyan így járok el mind a négy gyertyával és ha már megszilárdult a koszorú alaphoz rögzítem.
Legkönnyebb moha koszorúval dolgozni könnyedén bele lehet szúrni  az előkészített gyertyákat.
Célszerű virág spriccelővel időnként vízzel megspriccelni így sokáig friss üde zöld marad.Ha zuzmóz használok a díszsítésnél azt is spriccelem rendszeresen.
Az adventi  koszorú készítését  mindig kezdjük a gyertyákkal.  A gyertyákat elhelyezhetjük szimmetrikusan és aszimmetrikusan is  tetszésünk szerint. A hagyományos koszorún a  4 gyertya  szimmetrikusan  kerül elhelyezésre és  a színük is  „adott”   a  lila és rózsaszín, az is  meghatározott mikor  melyiket kell  meggyújtanunk. Nálunk, a szigorú hagyományokkal szakítva  a gyertya színe évente más és más, gyakran  zöld , fehér, de volt már piros is, a formát tekintve tömzsi „oszlop”  vagy magas  vékony a pillanyatnyi  kínálat és hangulatunk által változó. Az egyetlen „szabály”, hogy kizárólag természetes   anyag kerüljön az adventi koszorúra díszítésként.

Ha a  gyertyákat elhelyeztük, jöhet a  díszítés !
Boríthatjuk örökzölddel, fenyőgallyal, tujával, borostyánnal amink ép van.
Vékony zöld színű dróttal kötözzük fel vagy szúrjuk fel a koszorú alapra a termésekkel együtt.
Ez utóbbiakat  ragaszthatjuk is .Az utóbbi években már  ragasztó pisztoly segítségével könnyebb a rögzítés.


advento koszorú

Ízlés  kérdése szeretnénk -e masnit is elhelyezni  a gyertyák köré és már kész is lehet az alkotásunk.
Fűszereket,fahéj ród, csillagánizs,  szárított narancs és citrom karika, mézeskalács figura ,dió, moigyoró, szárított gyümölcs ,virág használhatunk bátran a díszítéshez .
Nem kell túl bonyolítani az egyszerű is lehet szép !

adventi koszorú



Gyerek is segíthetnek igazi  bemelegítő,ünnepre hangolódó program lesz..
Forró illatos tea  a gyerkőcöknek az első adventi kekszek mellé felnőtteknek  stampedli  aromás mentalikőr....
Kellemes  készülődést!  



     

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése